Minden, amit tudni kell a kennel köhögés betegségről

Minden, amit tudni kell a kennel köhögés betegségről

A kennel köhögés (más néven borda köhögés vagy canine infectious respiratory disease complex - CIRD) egy rendkívül gyakori, fertőző légúti betegség, amely kutyák körében terjed, különösen azok között, akik sűrűn találkoznak más kutyákkal, mint például menhelyeken, kutyaszállásokon, kutyaiskolákban vagy kutyakiállításokon. 

A kennel köhögés nemcsak kellemetlen, hanem bizonyos esetekben komolyabb egészségügyi problémákat is okozhat, ezért fontos megérteni a betegség okait, tüneteit, megelőzését és kezelését.

Mi A kennel köhögés?

A kennel köhögés egy gyűjtőfogalom, amely többféle légúti vírus és baktérium okozta fertőzésre utal. Az egyik leggyakoribb kórokozó a Bordetella bronchiseptica nevű baktérium, de a betegség kialakulásában szerepet játszhatnak más tényezők is, mint például a parainfluenza vírus, a canine adenovirus-2 (CAV-2), valamint különböző egyéb vírusok és baktériumok. Mivel a kennel köhögés rendkívül könnyen terjed kutyáról kutyára, különösen azokban az állatokban, akik sűrűn találkoznak más kutyákkal, a fertőzés gyorsan elérheti a közeli kutyákat, és epidemikus jellegűvé válhat.

kennel köhögés kutyák

Hogyan terjed a kennel köhögés?

A kennel köhögés általában a levegőben terjedő cseppekkel vagy közvetlen érintkezéssel (pl. egy fertőzött kutya nyálával vagy orrváladékával) terjed. A fertőzött kutyák köhögése, tüsszentése és nyálkás váladékozása révén képesek gyorsan megfertőzni más kutyákat, különösen, ha azok egymás közelében tartózkodnak. A kutyák általában nem mutatják a betegség tüneteit azonnal, hanem egy-két nappal a fertőzés után kezdik el a betegséget kifejleszteni.

A kennel köhögés megelőzése

A kennel köhögés megelőzésében a legfontosabb szerepet az oltások játszák. Számos vakcina létezik, amely segíthet csökkenteni a betegségek kockázatát, beleértve a Bordetella bronchiseptica és a parainfluenza vírus elleni oltásokat. Az oltások különösen fontosak azok számára a kutyák számára, akik gyakran kerülnek kapcsolatba más kutyákkal, mint a kutyapanziókban, menhelyeken vagy kutyaiskolákban tartózkodó kutyák. Ezen kívül fontos, hogy a kutyát mindig egészséges környezetben tartsuk, kerülve a zsúfolt helyeket, ahol a fertőzés könnyen terjedhet. Ha bármilyen tünetet észlelünk, például köhögést vagy orrfolyást, ajánlott, hogy a kutyát elzárjuk más kutyáktól, amíg teljesen fel nem gyógyul.

kennel köhögés betegség

A kennel köhögés tünetei

A kennel köhögés egyik legjellegzetesebb tünete a száraz, ugató köhögés, amelyet gyakran követhet légzési nehézség, orrfolyás és tüsszentés. A kutya először enyhe tüneteket mutathat, mint például:

  • Száraz köhögés, amely intenzívebbé válik, ha a kutya izgatott vagy mozgásba kerül.
  • Nátha, orrfolyás és orrdugulás.
  • Fáradtság, csökkent aktivitás.
  • Étvágytalanság és láz.

A köhögés általában úgy hangzik, mintha valami "megakadt" volna a kutya torkában, és szinte mindig akkor jelentkezik, amikor a kutya megpróbál levegőt venni. Emellett előfordulhat, hogy a kutya viszketésre vagy fájdalomra is reagál, ha a fertőzés súlyosbodik.

Bár a kennel köhögés általában enyhe tünetekkel kezdődik, néhány kutya esetében a betegség súlyosabb következményekkel is járhat. Ha a kutya immunrendszere gyengébb (például fiatal kutyák, idősebb kutyák vagy más egészségügyi problémákkal rendelkező kutyák esetében), a kennel köhögés baktériumokkal vagy vírusokkal kombinálódva tüdőgyulladást és egyéb súlyos légúti problémákat okozhat.

Miből ismerhető fel a kennel köhögés?

A kennel köhögés diagnosztizálása a kutya tünetei és kórelőzményének figyelembevételével történik. Az állatorvos alapos fizikális vizsgálatot végez, és gyakran alkalmaz különböző teszteket, például szájnyálka-kenet levételt vagy mellkasröntgent annak érdekében, hogy meghatározza, melyik kórokozó (baktérium, vírus vagy mindkettő) áll a háttérben. Mivel a kennel köhögés gyakran hasonló tünetekkel jár más légúti fertőzésekkel, a pontos diagnózis segíthet a megfelelő kezelési módszer kiválasztásában.

Hogyan kezelhető a kennel köhögés?

A kennel köhögés kezelése nagymértékben függ attól, hogy milyen súlyos a fertőzés, és hogy a kutya immunrendszere hogyan reagál. Általában enyhe esetekben a kutya pihenése és tüneti kezelés elegendő lehet. Az állatorvos javasolhat:

  • Köhögéscsillapítókat, amelyek segítenek enyhíteni a köhögést és csökkenteni a fájdalmat.
  • Antibiotikumokat, ha a fertőzés baktériumok okozta, és szükséges a bakteriális fertőzés kezelése.
  • Folyadékpótlást és táplálék-kiegészítőket, hogy támogassák a kutya regenerálódását.
  • Immunrendszert támogató kezeléseket, mint például vitaminok és ásványi anyagok.

Súlyosabb esetekben, különösen, ha a kutyánál tüdőgyulladás vagy egyéb komplikáció alakul ki, a kórházi kezelés szükségessé válhat. A kutya ápolásakor fontos, hogy elkerüljük a túlzott fizikai aktivitást, és biztosítsuk számára a megfelelő pihenési környezetet.

A kennel köhögés bár gyakran enyhe lefolyású betegség, komoly problémákat is okozhat, különösen azoknál a kutyáknál, akik gyenge immunrendszerrel rendelkeznek. A megfelelő vakcinálás, a szoros orvosi felügyelet és az időben történő kezelés segíthet minimalizálni a kockázatokat és gyorsan megszüntetni a tüneteket. Mivel a betegség rendkívül fertőző, a megelőzésre és a fertőzött kutyák elszigetelésére is nagy figyelmet kell fordítani.

kennel köhögés kutya

A kennel köhögés kezelése mellett fontos hangsúlyozni, hogy a betegség megelőzése érdekében a kutyák rendszeres egészségügyi ellenőrzése is elengedhetetlen. Az oltások mellett a kutyák környezetének tisztán tartása, a szellőztetés és a megfelelő higiénia szintén kulcsfontosságú a fertőzések megelőzésében. Azok a kutyák, amelyek már egyszer átestek a kennel köhögésen, kialakíthatnak egyfajta védettséget a betegség ellen, de a rendszeres orvosi ellenőrzés továbbra is fontos.